Povrtnjak i biljke povrtlarice / Stare sorte rajčica - Znate li koliko imamo starih sorti rajčica?

Image
Foto: www.pixabay.com

Stare sorte rajčica su zbog dobre prilagođenosti lokalnim uvjetima i prirodno visoke tolerantnosti na najznačajnije biljne bolesti, vrlo povoljne za ekološki uzgoj

27.7.2018.
1:37
www.pixabay.com
VOYO logo

Čuvane stare sorte rajčica su sorte porijeklom iz domaćih biljnih genetskih izvora, a zna se da nisu nastale kao rezultat sustavnog oplemenjivanja te se održavaju i umnažaju isključivo na području Hrvatske. 

Stare sorte rajčica se kao i ostale čuvane sorte povrća nalaze se u Popisu izvornih i zaštićenih vrsta i kultivara poljoprivrednog bilja Hrvatske i za njihov uzgoj su mjerama ruralnog razvoja predviđene posebne potpore u vidu izravnih plaćanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brački jabučar je stara sorta rajčica koja je tradicijski raširena u Nerežišćima i okolnim mjestima otoka Brača. Jabučar je sorta rajčice koji daje plodove veličine do 15 dag do kilograma, a narasti može do tri metra.

Plodovi su lijepe crvene boje, mesnati su, ali relativno mekani. Izuzetnog su okusa i jedinstvene arome koju morate probati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: www.pixabay.com
Image
Foto: www.pixabay.com

Niža klasifikacija rajčica

Šibenski šljivar je autohtona domaća stara sorte rajčica koja se uzgaja na području šibenskog zaleđa. 

Grmolikog je izgleda, a plodovi su sitni, masa im je uglavnom oko 35 – 50 g. Ovalnog je pa do blago plosnatog su oblika. Intenzivno je crvene boje s blago žućkastim pojasom uz peteljku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U posljednje su se vrijeme intenzivirale razmjene sjemena pa se tako oživljavaju i čuvaju stare sorte rajčica. Tako imamo primjer rapske rajčice, koja je izvanredna, ukusna, otporna, jakog korijena i stabljike, a ima velike plodove. 

Čitaj, prati i komentiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil!​​

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo